Aļona Bauska ir dizainere, kura plašāk pazīstama kā zīmola “QooQoo” radītāja. Aļona nebaidās pretoties sabiedrībā pastāvošajām klišejām, viņai patīk izaicināt un rosināt cilvēkus domāt ārpus rāmjiem.

Par savu lielāko iedvesmas avotu dizainere uzskata dabu, bet brīvajā laikā viņa ceļo kopā ar draugiem uz vietām, kur nevar satikt citus cilvēkus.

Kā Tu nonāci līdz “QooQoo”?

Tas notika ļoti organiski - es strādāju par grafisko dizaineri reklāmas industrijā, un radās iekšēja nepieciešamība radīt ne tikai citiem, bet arī sev. Strādāt industrijā, protams, ir interesanti, bet es vienmēr strādāju kādam citam, līdz ar to man nebija iespējas savas idejas izpaust līdz galam, jo nācās pakļauties klienta vēlmēm.

Ko Tu gribi ar “QooQoo” pateikt?

Nav jākautrējas par savu izskatu. Es uzskatu, ka visi indivīdi spēj ar savu tēlu pateikt daudz vairāk nekā ierasts, un es iestājos par drošu un vienlaicīgi arī valkājamu modi. “QooQoo” ir ērts un traks vienlaicīgi.

Tu bieži publikācijās esi nosaukta par dumpiniecisku, drosmīgu, huligānisku. Cik ļoti tas atbilst Tev?

Jā, noteikti tas ir tas, kā es varu sevi raksturot. Man liekas, ka ļoti daudzi cilvēki sevi ierobežo. Ir kaut kādi uzvedības modeļi, kas palikuši no skolas laikiem, vecāki ir iestāstījuši, kā mums jāuzvedas, kā mums jāizskatās, lai iekļautos sabiedrībā. Es esmu pret to visu! Es esmu pret klišejām, es esmu par to, lai katrs indivīds varētu atrast veidu, kā sevi izpaust. Man liekas, ka katram ir kāds talants un kaut kas savs, ko var nest. Tas nav amats, tas var būt veids, kā cilvēks sevi pasniedz un reaģē uz notikumiem.

Kāpēc Tu pieteicies par “Vegānfestivāla 2017” vēstnesi?

Mani priecē, ka cilvēki domā par to, ko viņi ēd un vai viņi to dara atbildīgi pret vidi. Mani aizrauj domājoši cilvēki un, man šķiet, ka vegāni ir tie cilvēki, kas domā nedaudz vairāk par citiem. Viss šis dzīvesveids man simpatizē! Man pašai tas ir praktiski neiespējami, jo man garšo dažādi ēdieni, bet es cienu cilvēkus, kas spēj paši sev pagatavot vegāniskus ēdienus. Tas ir ārkārtīgi garšīgi! Man pašai tik ļoti garšo vegāniski ēdieni, un es ar abām rokām esmu par šo kultūru.

Tavs birojs ir pretī restorānam “Rāma”, kas pazīstams vegānu un veģetāriešu vidū. Vai esi kādreiz tajā bijusi?

Jā, eju tur jau vairākus gadus. Arī ikdienā es reti ēdu gaļu, un abi mani vecāki ir veģetārieši. Bet mēdz būt dažādi - jā, dažreiz ziemā kaut ko tādu sagribas. Man gaļa nav tabu. Es esmu par to, lai neviens sev neko neaizliegtu, nebūtu tik stingrs pret sevi šajā ziņā. Man ļoti patīk kafejnīca “Terapija”! Kad es pirmo reizi tur aizgāju, tur bija brunch ar zviedru galdu, tas bija fantastiski. Liekas, ka tagad vegāniem un veģetāriešiem ir daudz vairāk iespēju dabūt daudzveidīgu ēdienu.

Ko Tu dari vēl ārpus darba “QooQoo”?

Man ļoti patīk ceļot labā kompānijā. Man patīk būt dabā – mežā, pie jūras -, jo tas man palīdz atjaunot spēkus, uzlādē. Man darbā ir daudz stresa, pienākumu, klientu, ražošanas, pārdošanas, tāpēc man ir ļoti nepieciešams kaut kas, kas uzlādē manas iekšējās baterijas. Es esmu dabas cilvēks.

Kas ir stilīgākā vieta, kur ceļot?

Tā kā man vairāk patīk tūrisms dabā, kur nav cilvēku, tad es saku, ka stilīgākā vieta ir tur, kur nav citu cilvēku [smejas]. Man ļoti patīk braukāt arī pa Latviju, mums ir tik lielisks klimats – nav pārāk karsts. Nav nekas diži jāplāno, vienkārši iesēžos mašīnā un braucu, un jau esmu kādā skaistā, foršā vietā. Dažreiz pirms nedēļas nogales es ieeju booking.com, norezervēju mazu mājiņu, un tad ar draugiem tur braucam. Nesen ar draugiem bijām Jūrkalnē, man tur ļoti patika, bet ļoti skaista daba ir arī Vidzemē. Manas iecienītākās vietas ir Kurzemes krasts un Vidzemes augstiene. Nesen es biju Somijā, tur ir līdzīga daba kā pie mums, bet mani pārsteidza tas, cik ļoti jauniešu vidū populāra ir doma par dzīvošanu laukos, ārpus pilsētām. Tur meža vidū, aiz katra pauguriņa ir forša, maza somu mājiņa.

Vai Tu arī sev gribētu lauku māju un siltumnīcā audzēt dārzeņus?

Es esmu redzējusi, kā to dara mans vectēvs. Visiem manā ģimenē ir pieredze ar dārza darbiem. Manai mammai ir savs dārziņš, viņai ļoti patīk tur kopt un rušināties, mums ir pašiem savi zaļumi, savi gurķi, tomāti. Manā ģimenē tas ir lielā cieņā – pašam izaudzēt. Zaļumi uz palodzes man aug vienmēr, tie gan ne vienmēr ir domāti ēšanai, bet, jā, es ļoti gribētu savu siltumnīcu. Tas varētu būt plāns, kā sagaidīt savu 50, 60 gadu jubileju – ar savu dobi, ar saviem, pašas audzētiem dārzeņiem. Es esmu dzirdējusi, ka Latvijā var izaudzēt arī arbūzus! To es uzzināju no kāda forša puiša, kas ar to Latgalē nodarbojas. Man gan šķiet, ka mums te ir pārāk īsa vasara un par maz saules arbūza vajadzībām.

Ko Tu darīsi “Vegānfestivālā”?

Es pati gribu iepazīties ar visu informāciju, kas tur būs pieejama, es nākšu ar atvērtu sirdi un prātu, skatīšos, ko “Vegānfestivāls” man piedāvās.

Ko Tev nozīmēt piedalīties šādā pasākumā, būt tā vēstnesei?

Mani ļoti uzrunāja fakts, ka vispār kaut kas tāds Latvijā notiek! Beidzot! Fakts, ka šāds festivāls notiek, parāda, ka šī kustība, kultūra kļūst arvien populārāka, cilvēki ir ieinteresēti uzzināt vairāk, dalīties. Es atkārtošos, bet, jā, es esmu dabas cilvēks, viss, kas saistīts ar to, mani ļoti uzrunā, turklāt vegānisms ir ļoti cieši saistīts ar dabu, tās resursu saudzēšanu.

Tavuprāt, kāpēc būs tā vērts apmeklēt “Vegānfestivālu”?

Noteikti jānāk, lai uzzinātu, kas tas “vegānisms” tāds ir. Tur būs ļoti daudz iedvesmojošu cilvēku, kas ir saistīti ar šo dzīvesveidu, būs iespēja pagaršot lieliskus ēdienus, būs lekcijas un nodarbības. Varēs uzzināt, kur Rīgā garšīgi paēst – man liekas, ka tā ir ļoti vērtīga informācija, jo ļoti bieži tādas vietas atveras un neviens par to tā īsti neuzzina, nepamana, ja pats nav vegāns. Šis festivāls nav tikai vegāniem, bet visiem tiem, kas ciena savu ķermeni un vēlas savu uzturu padarīt veselīgāku.